Ayakkabı Tasarımında Muzip Bir İsim: Kobi Levi

Ayakkabı Tasarımında Muzip Bir İsim: Kobi Levi

"Sürekli ilerleyen teknik gelişmeler bir tasarımı hayata en iyi şekilde getirmenin anahtarıdır. Esinler genelde ayakkabı dünyasının dışından gelir ve ayakkabıya

farklı bir hava katar. Sonuç ise genelde eşsiz bir bakış açısı ve biraz espriyle ortaya çıkan bir model olur. Tasarımın bir diğer etmeni de farkındalıktır."

Kobi Levi

 

Freelance ayakkabı tasarımcısı olan ve daha önce pek çok farklı ülkede reklam kampanyaları için ayakkabı tasarlayan Kobi Levi, şimdi ise Tel-Aviv’de kendi kadın ayakkabı zinciri üzerinde çalışıyor.

“Ayakkabı, benim tuvalimdir” diyen tasarımcı, hibrid ayakkabılarını aklında beliren bir imge, fikir ya da konseptten yola çıkarak ortaya çıkardığını söylüyor ve ayakkabılarını “giyilebilir heykeller” olarak tanımlıyor. İtalya’dan Çin’e, Brezilya’dan Japonya’ya pek çok marka adına ticari ayakkabılar tasarlayan Kobi Levi, ayakkabılarının “bir ayağa ihtiyaç duymadan” da canlandıklarını belirtiyor.

 

Tasarımcının mizahi bir bakış açısına sahip ayakkabıları, dişi dünyanın aşırı bir başkalaşım hali gibi… Kobi Levi, tamamen el yapımı olarak oluşturduğu tasarımların ortaya çıkışında “farkındalık” ve büyüleyici teknik gelişimin payının da tartışmasız büyük olduğu görüşünde.


Doğu ve batıyı birleştiren çizgilerden oluşan “Contemporary Chinese” adlı tasarımda, Çin’e ait ikonik imgeler kullanılmış: Ejderha ve chop stick… Batı ile doğu elementlerini modern bir açıda, yüksek topuklu bir silüete dönüştürmüş. Stilize ejderha ve alev figürleri ile chopstick sivri topukları, Çin’in rengi kırmızı ve altın rengi ile bütünleşerek, güçlü, modern ve şık bir bileşim oluşturmuş.

kwanpen