Kış Gebeleri

Kış Gebeleri

Op Dr Cem AYHAN

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Amerikan Hastanesi

Yaşamınızın çok  önemli bir dönemini kapsayan gebelik ,  yılın her döneminde  harika  bir duygudur ancak kış döneminde daha özel bir durumdur. Kış döneminin kendisine özgü bazı özellikleri var dolayısıyla eğer gebeliğiniz kış döneminde geçiyor ise sizin için bazı önerilerimiz olacak.

 Öncelikle kışın gebe olmanın en  iyi yanı gebelik sırasında artan vücut ısınızın yani sıcaklık hissinin ,  doğal olarak  havadaki soğuma nedeniyle  sizi daha az rahatsız etmesi olacak.  Artan metabolizma hızı ve hormonlar nedeniyle gebelerin vücut ısılarında bir miktar artış beklenir,  yazın gebe olanlarda bu durum çok sıkıntılı bir döneme yol açarken kışın bu rahatsızlık yaşanmıyor, bu açıdan şanslısınız.

 Bu işin dezavantajı ise şu: Artan vücut ısısı nedeniyle gebelerde  üşüme hissi azalıyor ve bunun doğal sonucu olarak rahat hareket eden gebelerde başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları,  hatta idrar yolu enfeksiyonları sıkça oluşabiliyor. İşte   burada iş size düşüyor,  gerekli tedbirleri almak şart.

1.      Ayaklarınızı koruyacak uygun bir ayakkabı kullanın,  uygun pamuklu veya yünlü bir çorabı kullanın. Sizin duruşunuzu destekleyen , tabanı rahat ve kaymayan bir ayakkabı kullanmanızı öneririz.

2.      Özellikle iç giyime dikkat ediniz, bel bölgenizin çıplak kalmaması önemli. Unutmayın siz kilo aldıkça ve karnınız genişledikçe  belinizin açıkta kalması ihtimali artıyor.

3.      Tek kalın bir giysi yerine daha ince ama birkaç kat giyinin. Gerekirse çıkartabilirsiniz.

4.      Ayak sağlığınızı   önemseyin ve düzenli olarak ayak bakımı  yaptırın , sürekli kapalı kalan ayaklarda  enfeksiyon gelişme ihtimali artar.

5.      Ayaklarınızda şişme , varislerde artış izlerseniz gebeler için yapılmış varis çorapları iyi bir tedavi seçeneği olacaktır.

6.      Düzenli hareket etmek önemlidir, evin içinde   sürekli olarak kalmak başta dolaşım problemleri ve kilo artışı olmak üzere pek çok soruna yol açabilir. Yürüyüşten vazgeçmeyin.

7.      Kış döneminin sizi depresyona sokmasına izin vermeyin. Mevsim dönümlerinde , sürekli soğuk ve kapalı hava , evde uzun dönem kalmak , gebelik dönemindeki  duygusal değişikliklerle bir araya geldiğinde depresyona yol açabilir.  Seyahat edebilirsiniz, temiz hava , yer değişikliği,  aile ve arkadaş ziyaretleri  depresyonun oluşmasını engeller.  

8.       Susama hissiniz olmasa bile bol  bol su için, artan metabolizma nedeniyle sıvı ihtiyacınız artıyor. En sağlıklı sıvı sudur.

9.      Hem gebelik nedeniyle artan vaginal salgılar hem kış mevsimi nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları ciddi sorunlara yol açabilir. Kasık bölgesinde dolgunluk hissi, idrar yaptığınız halde rahatlayamamak, idrarın koyulaşması,  idrarın çay renginde olması bir idrar yolu enfeksiyonun ilk belirtileri olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu erken doğumlara yol açabilen ciddi bir problem olabilir. Genital  hijyene dikkat etmek ve bol sıvı almak en önemli koruma yöntemleridir. Karın bölgesinin sıcak tutulması gerekli ve sizi rahatlatacak bir önlemdir. Buna rağmen enfeksiyon yaşadığınızda mutlaka tıbbi yardım isteyiniz. 

10.  Cildiniz için nemlendiriciler kullanın. Soğuk hava  başta yüzünüz ve elleriniz olmak üzere cildinizde ciddi bir kurumaya yol açacaktır, çoğu kez bu kuruma  ciltteki çatlaklara yol açar.

11.  Eğer gebeliğinizin ilk 3 ayını tamamladıysanız grip aşısı olabilirsiniz. Grib influenza gurubu virüslerle oluşur.

12.  Eğer grip olursanız korkmayın: pek çok grip ilacı gebelikte güvenle kullanılabilir.  Parasetamol en sık tercih edilen ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. En iyi tedavinin dinlenmek olduğunu unutmayın ,  birkaç günlük istirahat  daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

13.  Kızamıkçık ve suçiçeği çok bulaşıcı ilkokul çağındaki çocukların hastalığıdır. Çevrenizde bulaşıcı hastalığı olanlardan korunmanızda fayda var. Eğer  bu hastalarla temas olursa doktorunuzla tedavi için başvurunuz.

14.  Ateşiniz çıkarsa mutlaka doktorunuzla görüşün, antibiyotik tedavisi her zaman gerekli değildir ancak bu kararı doktorunuz verebilir.

15.  Ilık suyla duş almak sizi rahatlatacaktır. Gebelik döneminde aşırı sıcak su kaynaklarından uzak durmanızda fayda var. Sauna ve hamam zararlı olabilir.

16.  Eğer nefes darlığı,  alerjik astım gibi hastalıklarınız varsa temiz hava almak , bulunduğunuz ortamı havalandırmak sizin için hayati öneme sahip.

17.  Pasif sigara içicisi olmayın .  Kapalı mekanlarda yanınızda sigara içilmesine izin vermeyin .

18.  Bir kaç öneride yemek yemekle ilgili olacak. Başta çerez ve meyveler olmak üzere tükettiğiniz gıdaların miktarına özellikle dikkat ediniz. Kış dönemi gebelerin çok kolay kilo aldıkları bir dönemdir. Yediğiniz şeyler sağlıklı gıdalar bile olsa miktar onları zararlı hale getirebilir. Bir kaç mandalin yemek sağlıklı olabilir ama 1 kg tüketmek size kilo olarak geri dönebilir.

 

Sağlıklı bir gebelik ve doğum dönemi sizin elinizde...

 

            

kwanpen