Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon


Leke tedavisinden, çatlak belirsizleştirmeye; kılcal damar tedavisinden cilt yenilemeye kadar çok farklı alanda kullanılan lazer, son yıllarda epilasyon alanında çok kullanılan ve kadınların yanı sıra erkeklerin de başvurduğu bir yöntem haline geldi. Epilasyon alanında kullanılan ve farklı çeşitleri bulunan lazerle ilgili yeterince bilgi sahibi miyiz? Lazer epilasyon kimlere ve hangi bölgelere yapılabilir? Bronz tene lazer epilasyon uygulanabilir mi? Lazer epilasyonun yan etkileri neler? Lazer epilasyonla ilgili bilmemiz gerekenleri Mia Plast’tan Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Arda Katırcıoğlu ile konuştuk.

 

 

WR: Lazer, epilasyon dışında hangi uygulamalarda kullanılıyor?

 

Lazer günümüzde estetik amaçlı olarak epilasyon dışında cilt gençleştirme ve yenileme amacıyla, leke tedavinde, ben tedavisinde, kılcal damar tedavisinde, dövme silme işlemlerinde, sivilce izlerinin yarattığı skarların tedavisinde, ameliyat izlerini azaltmada, çatlakları belirsizleştirmede kullanılmaktadır.

Estetik amaç haricinde ise gözde, prostatta ve başka alanlarda da lazer kullanılmaktadır.

 

WR: Epilasyon için kullanılan farklı türde lazer uygulamaları var. Bunlardan en etkilisi ve epilasyon için en uygun yöntem hangisidir?

 

Epilasyon günümüze kadar birçok aşamalardan geçmiştir. Önce vax-ağdalar kullanılmaya başlanmış, sonra kıl köklerinin yakıldığı iğneli epilasyona geçilmiş, sonra lazer benzeri ancak

lazer olmayan ışıklar (IPL) kullanılmış ve günümüzde altın standart olan lazer epilasyona geçilmiştir. Tek bir yöntem bütün tüylerde etkili olmayabiliyor. Örneğin koyu kıl açık tenlilerde lazer epilasyon oldukça başarılı iken, ince tüylerde ya da açık renkli sarı-beyaz tüylerde lazer etkili olamıyor. Yine günümüzde de Alexandrite lazer, Diode lazer ve Nd Yag lazer bu amaçlı kullanılıyor.

 

WR: Alexandrite lazerden sonra duyduğumuz Diod lazerin, Alexandrite lazerden farkı nedir?

 

Alexandrite lazerde, kullanılan dalgaboyundaki enerji, melanin tarafından çok iyi absorbe edilir. Bu nedenle açık renk cilt ve siyah tüylere sahip bir kişi için Alexandrite lazer oldukça etkilidir. Uygulama süresinin kısa olması, hasta açısından konforlu ve diğer lazerlere göre az acı hissedilen tipte olması sebebiyle sık tercih edilen lazer epilasyon cihazlarındandır. Diod lazerde ise, bu dalgaboyunda melanin emilimi Alexandrite lazere göre daha azdır; bu nedenle Diod lazer ile sadece açık tenlilere değil esmer ve bronz tenlilere de uygulama yapılabilir. Uzun dalga boyuna sahip olduğundan, lazer

ışığının daha derine ulaşabilmesini ve derindeki kıl köklerini tahrip etmesini sağlar. Aynı zamanda Diod lazerle diğer cihazlar ile uygulama yapılamayan ince ve açık renkli kıllara da uygulama yapılabilir. Bu özelliklerinden dolayı diğer cihazlara oranla daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Ancak açık ten koyu kıl ve geniş yüzeylerde ilk tercih Alexandrite lazer olmaktadır.

 

WR: Lazer epilasyona herkese uygulanabilir mi?

 

Lazer epilasyon kadın erkek herkese yapılabilir. Kıl oluşumu tamamlanmış ve uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes lazer epilasyon yaptırabilir. Yine de hamilelere, epilepsisi olan hastalara, ciltte lezyonları olan hastalara önerilmez. Kızlarda 12 – 13 yaşından itibaren kıl oluşumu tamamlanmışsa uygulama yapılabilir. Beyaz renkli kıllar renk pigmenti içermediğinden lazer epilasyondan etkilenmeyecektir.

 

WR: Lazer tüylere nasıl bir etki yapıyor?

 

Epilasyon uygulamasında gönderilen enerji, kıl folikülündeki melanin pigmenti tarafından emilir ve burada ısı enerjisine dönüşür. Kıl kökündeki sıcaklık yaklaşık 60 dereceye ulaşır ve bu şekilde kıl kökü tahrip edilir, kılın beslenmesi bozulur. Vücudumuzdaki kıllar tüm bölgeler için aynı anda 3 farklı evrede bulunmaktadır. Lazer epilasyon kılların ilk evresinde sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle hiçbir cihazla tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün değildir. Tedavi süreci kişinin cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte vücut bölgeleri için ortalama 4 – 6 seans, yüz bölgesi için ortalama 5 – 8 seans sürer. Uygulama yapılan bölgede tedavi sonunda ortalama yüz 80 oranında kılın yok olması, epilasyonu başarılı kılmaktadır. Tamamen bitecek diye bir kural yoktur.

 

Lazer epilasyon Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı Özel Polikliniklerde, Tıp Merkezlerinde ve hastanelerde yapılmasına izin verilen bir uygulamadır. Hastaların seçim yaparken herhangi bir yerde değil lazer epilasyon yapmaya ruhsatlı bir kliniği tercih etmesi gerekmektedir.

 

WR: Lazer epilasyon vücudun ve yüzün her bölgesine uygulanabilir mi?

 

Üst göz kapağı ve göz çukuru dışında tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Tabi yüz ve vücut bölgelerinde hastaya ve kıla bağlı olarak farklı lazerler tercih edilmelidir.

 

WR: Yüze yapılan lazer epilasyon uygulamalarında vücuttan ne gibi farklılıklar söz konusudur?

 

Yüz bölgesinde ince tüylere kalın tüylere uygulama yaptığımız gibi lazer yapılmaması gerekir. Yüzde daha çok Diod lazer tercih edilmektedir, farklı lazerlerle yüz bölgesinde ince tüylere uygulama yapılırsa yeni tüy tetiklemesi ortaya çıkabilir.

 

WR: Lazer epilasyon yaptırırken gelişebilecek komplikasyonlar nelerdir?

 

Lazer epilasyon uygun cihazlarla, uygun endikasyon ve dozajlarla bu işin uzmanları tarafından yapılırsa herhangi bir kalıcı yan etki oluşmaz. Uygulama sonrasında bazı ciltlerde kızarma ve hafif kabarma olabilir. Ancak birkaç saat veya çok hassas ciltlerde birkaç gün içerisinde bu sorun tamamen düzelir. Ancak uygun olmayan şekillerde yapıldığında yanık, leke, ciltte beyazlama söz konusu olabilir.

 

WR: Lazer epilasyon öncesi neler yapılması gerekir?

 

Lazer epilasyon uygulamasından en az 3 hafta önce kılların iplik, cımbız, ağda, epilatör vb. yöntemlerle kökten alınmamış olması gerekir. Uygulama öncesinde kıllar traşlanır. Anestezik

bir maddeye gerek yoktur; ancak dileyen epilasyon öncesinde lokal anestezi içeren pomad, krem kullanabilir.

 

WR: Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Hastalara epilasyon konusunda güvenilir, işin uzmanı olan klinikleri tercih etmesini tavsiye ederim.

kwanpen