Modanın Duayenleri

Modanın Duayenleri

 

Reem Acra

 

Cezbeden Tasarımlar

 

Lübnan' ın moda dünyasına kazandırdığı, özellikle tasarladığı gelinlikler ve bu gelinliklerdeki oya işlemeleriyle öne çıkan Reem Acra, üç moda ekolünü aynı özde toplayıp dünyanın dört bir yanındaki kadınlar için eşsiz tasarımlara imza atıyor. Doğduğu toprakların kültürü ve hem Avrupa hem de Amerika modasını etüt etmesine imkan sağlayan eğitimi ile benzerlerinden ayıran Reem Acra, aynı zamanda detaylara verdiği önemle tanınıyor.

 

"Uluslararası moda tasarımı dünyasında başarılı olmak adına tasarımcı, özünde kim olduğunu iyi bilmelidir."

Reem Acra

 

WR: Her şeyden evvel, bize Reem Acra’ yı anlatır mısınız?

Aslına bakarsanız bu uzun bir hikâye… Beyrut’ta doğdum. Esmod Paris’ te ve New York Fashion Institute of Technology’ de moda eğitimi aldım. 15 yıldan uzun süredir kendi markam var.

Hem hazır giyim hem haute-couture hem de gelinlik tasarlayacak kadar başarılı bir tasarım çalışması yürüttüğüm için kendimi çok şanslı kabul ediyorum. Ayrıca yakın zamanda WomanRoute okurlarıyla yeni tasarımlarımı paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

 

WR: Hazır giyim, aksesuar, gelinlik ve haute-couture… En çok hangisini tasarlamayı seviyorsunuz?

Hepsini çok seviyorum. Her sezon farklı bir koleksiyon çalışmak beni çok mutlu ediyor ve bana ilham veriyor.

 

WR: Tasarım yaparken kullanmayı özel olarak tercih ettiğiniz malzemeler var mı?

Ben kendimi hep içinde altın barındıran malzemeler tarafından cezbedilmiş bir halde yakalıyorum. Tasarımın nasıl olacağına ya da nasıl bir iş için çalıştığıma göre değişse de altın rengi Swarovski kristaller de beni cezbedebilir, dore ipek lifler de…

 

WR: Başka tasarımcılardan ilham aldığınız oluyor mu?

Başka moda tasarımcılarındansa kendi hayatımdaki insanlar bana daha çok ilham veriyor.

 

WR: Haute-couture bir elbise tasarlamakla bir gelinlik tasarlamak arasında temel fark nedir?

Haute-couture tasarlarken kendileri için yaratılmış tasarımları giyen kişilerin karakterleri göz önünde bulundurulur. Gelinlik ise onu her daim hatırlayacak bir izleyici grubu ile birlikte tasarlanır.

 

WR: Tasarımcı olmak çocukluk hayaliniz miydi?

Çocukken kendi gardırobumu tasarlamama ve tasarılarımı yaratmama yardımcı olacak bir terziyle yaşayacak kadar şanslıydım. Genç bir kadın olduğumdaysa tasarım yapıp dünyayı daha eğlenceli hale getirebileceğimi düşünmeye başladım. Bu fikrin hayat boyu sürdürülebilecek kadar ilgi çekici bir kariyer olduğuna karar verdim.

 

Reem Acra ismi, cezbeden tasarımları ve onları giyen cezbedici insanları akıllara getiriyor.

 

  

kwanpen