Piero Lissoni

Piero Lissoni

Piero Lissoni
Her Gün İçin Yapılan Tasarımlar

Piero Lissoni çok yönlülüğün sınırlarını zorlayan, ürün verdiği her alanda başarılı işlere imza atan bir mimar. Mimari işlerinin yanı sıra yat, vitrin, grafik, mobilya ve iç mekân tasarımı yaptığı gibi şehir planlaması üzerine de çalışmaları var.

1988 yılından bu yana mobilya tasarımında İtalya’nın en güçlü markalarından biri olan Living Divani’yle birlikte çalışmalar yapan Lissoni ile kariyeri ve tasarımları hakkında konuştuk.

WR: Tasarım yaptığınız branşlar içinde en çok hangisini seviyorsunuz?
Kime tasarım yaptığım ya da neyi tasarladığım önemli değil. Önemli olan bunu neden yapmam gerektiği.

WR: Piero Lissoni’ye göre başarılı bir tasarımcı hangi temel özelliklere sahip olmalıdır?
 Başkaları adına konuşamam. Dürüst olmak gerekirse, meslektaşlarımla ne hayatlarını ne de tasarımlarını tartışırım. Ben sadece temel fikirler üzerinde çalışıyorum. Kendi adıma konuşmam gerekirse; benim nesne veya bina tasarlarken ya da şehir planı yaparken projeye yaklaşımım hep aynı; skalayı değiştirmek.

WR: Mimari alanında yaptığınız işlerin merkezini ne oluşturuyor?
Tasarımcı olarak dünyayı değiştirebileceğimi düşünmüyorum. Bence önemli olan herkesin büyük bir sorumlulukla çalışması. Amacım her projede estetik bir izlenim yakalamak, bunu yaparken ürüne güzel bir form vermektir.

WR:1988 yılından bu yana Living Divani için mobilya tasarlıyorsunuz. Bu iş birliğinin hikâyesini anlatabilir misiniz?
Living Divani, 1970’lerin başında küçük bir atölye olarak kuruldu. Ürettiği modern klasik mobilyalar ile hızla gelişti. Living Divani için yaptığım tasarımlarda kullanıcılarla kurduğum stratejik ilişki sayesinde herkese hitap edilebilecek karakteristik öğeleri yakalayıp, bu öğelere uyacak mobilyalar ürettim. Sade formlar kullanıp, daha insani, her gün kullanılabilecek objeler tasarladım. Living Divani için yaptığım tasarımlar arasında yataklar, koltuklar ve sandalyeler yer alıyor. Firmanın fuar ve showroomlarının tanıtım tasarımlarını da ben yapıyorum. Ayrıca merkez ofisin tasarımı da bana ait.

WR: Mobilya tasarlarken en çok neye dikkat ediyorsunuz?
Doğal değişim üzerine kurulan ya da basit tasarımlarla aşırılığın zorlandığı projelerle ilgilenmeye çalışıyorum.

WR: Mobilya tasarımında kullanmayı özellikle tercih ettiğiniz materyaller var mı?
Tahta, cam ve demir gibi materyallerin yanı sıra kumaş ve seramik kullanmayı seviyorum. Ayrıca şıklığın ve asaletin sembolü olduğundan renk olarak da beyazı kullanmayı tercih ediyorum.
 
WR: Tasarım yaparken ilham aldığınız kaynaklar neler?
Kültürel bir referans arayacak olursam İtalyan Rönesansı tarihin en zengin kaynağını sunuyor bana. Bunun dışında, beni en çok gündelik yaşam etkiliyor. Kitap okumak, sergi gezmek, film izlemek, müzik dinlemek ve her türlü kültürel etkileşim... Benim ilham kaynaklarım bunlar.

kwanpen