Ünlü Gelinler

Ünlü Gelinler


 

“Tüm aileler gibi, biz de enteresan, aceleci ve şımarık gençler ile ailevi anlaşmazlıklar konusunda payımıza düşeni alıyoruz.”

İngiltere Kraliçesi II. ElizabethEski Yunan’da evlilik, iki kişinin karşılıklı olarak eş görevlerini üstlendikleri gerçeğini kabullenmeleri halinde ortaya çıkar, sosyal bir seremoni gerektirmezdi. Bu noktadan yola çıkarak gelinen yol, gelişen hak ve beğenilerin sonucu...

Eski Yunan’da evli ya da bekâr, bir kadının çok da fazla hakkı yokken, bugün bulunduğumuz konumda ise evlilik kurumu kadına ve erkeğe eşit haklar tanıyor.

Hala tam anlamıyla aşılmamış tek engel ise duygusal olduğu kadar manasız da olan, evlenme teklifi etme hakkı. Ama bu konunun şu anda bizimle hiç alakası yok…

Bizim yazımız mutlu günlerini de mutsuz günlerini de tüm dünya önünde yaşamak zorunda kalmış çiftlerle alakalı…

Gerçek Aşk

“Maddi ve manevi başarım yüzünden kendisini benden aşağı hissedecek biriyle evlenmek istemiyorum.”

Grace Kelly, Monako Prensesi

 

Grace Kelly, ileride evleneceği adamın nasıl olmasını istemediğini böyle anlatmıştı. 1954 yılında The Country Girl (Taşralı Kız) filmiyle Oscar kazanan oyuncu, döneminin en başarılı kadın figürlerinden biriydi. Kendi kişiliğinin oynadığı karakterlerin arkasında kalmasına izin vermeyen yapısı, herkesin gözünde eşsiz bir kadın olduğu fikrini kuvvetlendirdi.

Kısacası; yanında durmasını düşlediği adamla alakalı istekleri yersiz değildi.

Grace Kelly, 1955 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’ne katılacak olan ABD delegasyonunun başında Fransa’yı ziyaret etti. Fransa’da kaldığı süre zarfında fotoğraf çekimi için davet edildiği Monako Sarayı’nda, pek çok iptal ve ertelemenin ardından, Prens III. Rainier ile tanıştı.

Bir yıl sonra, 16 Nisan 1956’da Prens III. Rainier ile asrın düğünü diye tabir edilen bir törende, evlenen aktris belki bir daha asla gümüş ekranda boy göstermedi ama dünyanın gözü hep üzerindeydi.

Kadın zarafeti konusunda klasik düşünceleri olan Grace Kelly, özgür olmak adına tüm gizemlerini kaybeden kadınları eleştirirken 40 yaşına gelme konusunda ciddi korkulara sahipti. Kraliyet görevlerinin yanı sıra Monako’da sanatı ve sanatçıları destekleyen pek çok işlere imza atan Grace Kelly tahta üç varis verdi; Hannover Prensesi Caroline, Monako Prensi II. Albert ve Monako Prensesi Stéphanie.

1982 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybeden Grace Kelly sadece 52 yaşındaydı. Monako Prensliği’ni yasa boğan bu olayın ardından, 18 Eylül 1982’de yapılan cenazeye aralarında Avrupa hanedanlarının temsilcileri ve Hollywood aktör ve aktrislerinin bulunduğu 400 kişi katıldı.

Törende İngiliz tahtını, çok kısa süre önce Galler Prensesi unvanıyla anılan Leydi Diana temsil ediyordu…

Modern Evlilik

“Kadınlar günün sonuna ulaştıklarında kendilerine sadece bir erkeğin yardımcı olabileceğini düşünüyor. Ben tatmin edici bir işi, bir erkeğe yeğlerim.”
Leydi Diana, Galler Prensesi

 

1981 yılında Galler Prensi Charles ile evlenen genç prenses, 15 yıl sonra, tıpkı Prenses Grace gibi bir araba kazası sonucu öleceğini bilemezdi. Kaza geçireceği güne dek başına geleceklerden de bihaberdi. 1981 yılının Temmuz ayında evlenen çift düğünleri, davetlileri ve geçirdikleri balayı tatiliyle tüm dünya medyasının dikkatini üzerinde toplamıştı. Tabi bir de Prenses’e verilen evlilik yüzüğüyle… Mavi bir safirin etrafını çevreleyen 14 pırlantadan oluşan yüzük pahada ederinin yanı sıra şıklığıyla da pek çok gelin adayına ve mücevher tasarımcısına ilham kaynağı oldu.

İnsanların Leydi Diana’nın evlenme teklifini kabul ettiğinde Prens Charles’a âşık olduğuna emin olmalarının temel sebeplerinden biri ise beklenenin aksine geleneksel saray gelini portresinin dışına çıkan, özgürlüğüne düşkün tavrıydı. Kendisi de soylu bir aileden gelen Leydi Diana doğasına aykırı ve kısıtlayıcı bulduğu ritüellerle iç içe olmayı ancak gerçekten sevdiği bir adam için kabul etmiş olabilirdi.

Nitekim, güdüleri ve Prens Charles’a hissettiği aşk arasındaki savaş, evlilik günlerinden ayrılacakları güne kadar sürdü.

Evlilik yeminlerini ettikleri sırada Leydi Diana, Prens Charles’a itaat edeceğini söyleyen yemini etmedi. Bu, güdülerinin ilk zaferiydi. Sonuncusu da olmadı.

Prens Charles ve Prenses Diana arasındaki sorunlar 1985’in ilk aylarında başlayıp 1995 yılının Kasım ayına dek sürdü. Bu süre içerisinde çift ayrı yaşamaya başladığı gibi başka isimlerle olan beraberlikleri de toplum tarafından bilinir hale geldi. Leydi Diana, 1995 yılında BBC’ye verdiği bir röportaj sırasında Prens Charles’ın tahta geçmesi halinde yetkilerinin kısıtlanmasının herkes için en iyisi olduğuna inandığını söyledi. Bunun ardından Kraliçe’nin kendisi de Galler Prensi ve Prensesi’nden ayrılmalarını istedi.

Öyle de oldu. Boşanmanın ardından unvanı elinden alınmasa da pek çok kez hareketlerini kısıtlamak adına tehdit unsuru olarak kullanıldı bu. Leydi Diana, ne olursa olsun kendisinden taviz vermedi. Evliliklerinin ilk yıllarında başladığı yardım kuruluşlarıyla çalışmaya devam eden prenses pek çok spekülasyona da imza attı.

Belki de, onu ölüme sürükleyen de bu oldu. Prenses Diana, 1997 yılında, yanında sevgilisi Dodi Fayed’in de bulunduğu bir araba kazasında öldüğünde henüz 36 yaşındaydı. Ölümünün ardından pek çok komplo teoriler üretildi. Bunlardan bazıları İngiliz tahtını bazıları da Mısırlı iş adamı, Dodi Fayed’in babası, Mohamed Al-Fayed’i itham ediyordu. Suçlu, aracı kullanan şoför olarak kabul edildi.

Prenses Diana’nın cenaze töreni, düğününden çok daha fazla ses uyandırdı ve çok daha fazla insan tarafından izlendi.

Taze Tutkular

“Umuyorum ki biz de kendimize mutlu bir aile kurabiliriz.”
Kate Middleton, Cambridge Düşesi

Yine de, aşk ölümsüzdür. En azından Prens William annesinden bunu öğrenmiş olmalı.

Geçtiğimiz Nisan ayında, medyanın büyük ilgisi altında, tüm dünyanın gözü önünde evlenen çiftler arasına katılan Prens William ve Kate Middleton pek çok insanın aşk konusunda düşüncelerini tazeledi.

Sadece tarzları değil takip ettikleri adımlarla da geleneksel bir çizgi izleyen çift, şu anda da gittikleri her yerde ilgiyi üzerlerine çekiyor.

Cambridge Düşesi’nin parmağında ise yıllar evvel Galler Prensesi’ne sunulan yüzük var. Düşese nasıl şans getireceği bilinmez ama, çiftin evliliklerini uzun yıllar sürdürmeleri halinde Kraliçe II. Elizabeth ile Edinburgh Dükü Philip’in rekorunu geçebilirler.


kwanpen